logo
  1. IGA Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA catalogue

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

1...345...89
doubleCaretForward
ADVERTISEMENT
IGA LOCAL GROCER GREAT SAVES AND LOCAL FAVES - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 4
previousnext
1...345...89
doubleCaretForward
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at IGA: Fresh Deals & Pantry Staples

Get ready for a week of fantastic grocery savings across Australia with IGA's latest flyer, running from September 30th to October 6th. IGA, your trusted local grocer, is bringing you a wide array of fresh food specials and pantry essentials to help you stock up and save. From delicious snacks and refreshing drinks to seasonal produce and pet food, there are plenty of opportunities to grab incredible deals. Don't miss out on these limited-time offers – they’re available for a short while only!

Fresh Food Specials

Fill your shopping basket with quality produce and popular grocery items, all at great prices.

  • Australian Kensington Pride Mangoes – now $3.99 ea Experience the sweet, tropical flavour of these new season mangoes, perfect for a healthy snack or in your favourite desserts.
  • Australian Navel Oranges – now $2.99 kg Juicy and refreshing, these oranges are ideal for juicing or enjoying as a wholesome fruit snack.
  • Australian Pink Lady Apples 1kg – now $4.99 ea Crisp and flavourful, Pink Lady apples are a family favourite, perfect for lunchboxes and baking.

Take advantage of these fresh food deals before the promotion ends.

Pantry & Snack Staples

Stock up on household favourites and popular treats with these amazing offers.

  • Cadbury Dairy Milk or Old Gold Chocolate Blocks 150-160g – now $5.25 ea Indulge in your favourite Cadbury chocolate. Choose from creamy Dairy Milk or rich Old Gold. Available in selected varieties.
  • Pepsi Max 10x 375ml – now $11.00 ea Grab a multipack of Pepsi Max for your next gathering or to keep the fridge stocked. That's $2.93 per Litre.
  • Pringles Chips 118-134g – now $3.00 ea Enjoy the classic taste and satisfying crunch of Pringles. Available in selected varieties. Save $3.05.
  • Mars Medium Bars 50-53g (2-3 Pack) or Darrell Lea Choc Logs 3 Pack – now $1.65 ea A perfect treat for yourself or to share, these popular chocolate bars and logs are on a great half-price deal. Save $1.65.
  • Birds Eye Golden Crunch Chips 100g – now $5.35 ea These crispy chips are a family favourite, perfect as a side dish or a quick snack. That's $3.94 per kg. HOT BUY.

Pet Food Favourites

Ensure your furry friends are well-fed with these special offers on quality pet food.

  • Purina Friskies Dry Food 700g – now $4.40 ea Nourish your cat with Purina Friskies, offering complete and balanced nutrition. Selected varieties available. That's $6.29 per kg.
  • Pedigree Dry Dog Food 700g – now $2.80 ea Keep your dog happy and healthy with Pedigree dry food. Selected varieties are available. That's $4.00 per kg.

Take advantage of these pantry and pet food deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Making the most of weekly grocery flyers like IGA's is a smart way to manage your budget. By comparing prices and stocking up on essential pantry staples, fresh produce, and family favourites when they're discounted, you can significantly reduce your weekly food expenses. Keep an eye on the "hot buy" items and multi-buy offers to maximise your savings and ensure you always have what you need on hand.

Plan Your Shopping with My Deals 365

Don't let these fantastic grocery specials slip by! Browse the full IGA flyer on My Deals 365 to see all the deals and compare them with other offers across Australia. Track upcoming promotions and plan your shopping trips efficiently to save more every week.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on My Deals 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.