logo
  1. IGA Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA catalogue

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
IGA 3 Day Specials - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 2
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at IGA: Stock Up and Save This Weekend

Get ready to fill your pantry and fridge with fantastic savings as IGA rolls out its 3-day specials across Australia, running from Friday, 2nd October to Sunday, 4th October. This is your chance to grab essential grocery items and household favourites at unbelievably low prices. Don't miss out on these limited-time offers, available while stocks last, to make the most of your weekly shop.

Pantry Staples & Sweet Treats

Load up on snacks and confectionery with some incredible half-price deals. These are perfect for lunchboxes, movie nights, or just a little treat.

  • Reese's Pieces Chocolate 50g, Peanut Butter Cups 39-42g or Hershey's Cookies & Cream Bar 40g – now $1.40 each (save $1.60). Available in selected varieties, these classic treats are a steal.
  • Bulla Creamy Classics Sundae Ice Cream Cone 4 Pack – now $6.25 each (save $6.25). Indulge in these delightful ice cream cones, available in selected varieties. At only $1.08 per 100mL, it's a great way to cool down.

Household Essentials & Refreshments

Keep your home sparkling and your thirst quenched with these great deals on everyday necessities.

  • Nivea Deodorant Anti-perspirant 250mL – now $4.75 each (save $5.75). Better than half price, these are available in selected varieties and are fantastic value at $1.90 per 100mL.
  • Ajax Multipurpose Wipes 110 Pack* – now $5.50 each (save $5.50). Stock up on these convenient wipes for just $5 per 100 units, perfect for keeping surfaces clean. Available in selected varieties.
  • Fussy Cat Grain Free Dry Cat Food 500g – now $3.00 each (save $3.50). Give your feline friend the best with this grain-free option, priced at an excellent 60¢ per 100g. Available in selected varieties.
  • Pepsi 30x375mL – now $26.00 each (save $3.50). Grab this massive 30-pack of Pepsi for only $2.31 per Litre. This is a hot deal to keep your drinks cabinet stocked.
  • V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg – now $4.50 each (save $2.30). A fantastic offer for your furry companions at just 45¢ per 100g. Available in selected varieties (Refrigerated Pet Food).
  • Finish Dishwasher Deep Cleaner 250mL – now $6.00 each (HOT BUY). Ensure your dishwasher is sparkling clean with this powerful cleaner, priced at $24 per Litre. Available in selected varieties.

Take advantage of these great grocery deals before the promotion ends on Sunday.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Maximising your grocery budget means shopping smart and taking advantage of weekly specials. Comparing flyers and stocking up on essentials when they're discounted is a savvy way to save money. These IGA deals offer excellent value on a range of products, from snacks and treats to essential household items and pet food. Don't miss the opportunity to grab these popular items at reduced prices.

Plan your shopping trip with My Deals 365 to ensure you don't miss out on any of these fantastic offers. Browse the full flyer, compare prices, and track upcoming promotions to shop efficiently and save money.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on My Deals 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.