logo
  1. Coles Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

Coles catalogue

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

ADVERTISEMENT
Coles catalogue valid from 30/09/2026 > Online Australia - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 13
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at Coles: Pantry Staples and Household Essentials on Sale

Get ready to stock your pantry and refresh your household supplies with the latest weekly grocery specials from Coles, running from September 30th to October 6th. This week’s flyer is packed with fantastic deals on everyday essentials, fresh produce, and family favourites, making it the perfect time to plan your shop and save. Shoppers across Australia can take advantage of these limited-time offers, ensuring you get the best value on your grocery haul. Don't miss out on these delicious discounts and practical household savings that are only available for a short period.

Pantry Staples

Make sure you're well-stocked with these essential pantry items at great prices.

  • John West Tuna 95g – now $1.45 (save $1.45) A versatile pantry staple, perfect for quick lunches, salads, or as a protein boost. Priced at $15.26 per kg.
  • Masterfoods Squeeze Tomato & Barbecue Sauce 750ml-500ml – now $2.10 (save $2.10) Ideal for BBQs and everyday meals, these popular sauces are a must-have for any kitchen. See page 5 for T&Cs.
  • Sanitarium Original Up&Go Liquid Breakfast 6x250ml – now $6.50 (save $6.50) A convenient and nutritious on-the-go breakfast option for busy mornings. Available at $4.33 per litre. See page 5 for T&Cs.
  • Walker's Australian Albacore Tuna 70g – now $2 (save $2) Premium quality tuna, perfect for sandwiches and light meals. Priced at $28.57 per kg.
  • Masterfoods Sauces 250ml – now $2.40 (save $2.40) A range of delicious sauces to elevate your meals. Available at $0.96 per 100ml. See page 5 for T&Cs.
  • Weet-Bix Protein Bites 510g – now $4 (save $4) A nutritious and convenient breakfast or snack option for the whole family. See page 5 for T&Cs.
  • Moccona Café Classics Coffee Sachets 10 Pack – now $3.95 (save $3.95) Enjoy your favourite coffee shop style beverage at home with these convenient sachets. Priced at $0.40 per each.
  • Nescafe Blend 43 140g-150g or Gold Instant Coffee 100g – now $7.25 (save $7.25) Your morning pick-me-up just got more affordable. Excludes Decaf & Specialty Blend. See page 5 for T&Cs.
  • La Española Olive Oil 1 Litre – now $13 (save $13) High-quality olive oil for all your cooking and dressing needs. Perfect for healthy meals. See page 6 for T&Cs.
  • Queen Victoria Tea 80 Pack-100 Pack – now $6 (save $6) A classic choice for your daily cuppa, on sale for two weeks only. Was $12.
  • Nature's Way Protein Powder 400g – now $14 (save $14) Support your active lifestyle with this protein powder, perfect for post-workout recovery or a healthy snack.
  • Sunrice Premium Jasmine Rice 5kg – now $17.50 (save $17.50) Stock up on this staple for delicious meals. Priced at $0.35 per 100g.

Take advantage of these pantry deals before the promotion ends.

Household Essentials and Fresh Picks

Keep your home running smoothly and enjoy fresh ingredients with these weekly specials.

  • Coles Australian Green Beans 200g – now $1.50 (save $1.50) Fresh, crisp green beans perfect for steaming, roasting, or adding to stir-fries. Priced at $0.75 per 100g.
  • Dove Body Wash 1 Litre – now $9.50 (save $9.50) Nourish your skin with these generous bottles of Dove body wash. Available in Gentle Exfoliating or Triple Hydration. Priced at $0.95 per 100ml.
  • Dine Classic Collection Cat Food 7x85g – now $5 (save $5) Treat your feline friend to a selection of delicious meals. Priced at $0.08 per 100g.

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Top Deals This Week at Coles

  • Dove Body Wash 1 Litre – now $9.50 (save $9.50) This large format is fantastic value, offering a great saving on a daily essential.
  • Coles Australian Green Beans 200g – now $1.50 A fantastic price for fresh Australian produce, perfect for healthy meals.
  • Sanitarium Original Up&Go Liquid Breakfast 6x250ml – now $6.50 (save $6.50) A substantial saving on a convenient and popular breakfast option.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Making smart shopping habits means comparing weekly flyers and stocking up on category-relevant essentials when they're discounted. By taking advantage of these limited-time promotions at Coles, you can significantly reduce your grocery bill while ensuring you have all the pantry staples and household items you need. Keep an eye out for multi-buy offers and significant percentage savings to maximise your budget.

Plan Your Shopping with My Deals 365

Don't let these amazing offers slip by! Browse the full Coles flyer on My Deals 365 to see all the category-specific deals and compare prices. Track upcoming promotions and plan your shopping trips efficiently to make the most of your savings.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on My Deals 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.