logo
  1. Coles Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

Coles catalogue

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

ADVERTISEMENT
Coles catalogue valid from 30/09/2026 > Online Australia - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 46
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at Coles: Fresh Deals and Pantry Stock-Ups

Get ready for some fantastic weekly grocery specials at Coles, running from 30th September to 6th October in Australia. This week's flyer is packed with pantry staples, fresh produce, and household essentials to help you save on your regular shop. Don't miss out on these limited-time offers, perfect for stocking up your kitchen and saving money.

Pantry Staples and Snacks

Stock up on your favourite snacks and essential pantry items with these great deals.

  • John West Tuna 95g – now $1.45 (save $1.45) A classic for quick lunches and meal additions. Priced at $15.26 per kg.

  • MasterFoods Squeeze Tomato Barbecue Sauce 750ml-500ml – now $2.10 (save $2.10) Perfect for BBQs and adding flavour to meals. See page 5 for T&Cs.

  • Allen's Lollies 130g-200g – now $2.50 (save $1.50) Great for the treat cupboard or sharing.

  • Walker's Australian Albacore Tuna 70g – now $2.00 (save $1.20) Sustainably sourced tuna, perfect for salads and sandwiches. Priced at $28.57 per kg.

  • MasterFoods Sauce 250ml – now $2.40 (save $1.40) Choose from various flavours like Smokey Chipotle. See page 5 for T&Cs.

  • Weet-Bix Protein Bites 510g – now $4.00 (save $1.75) A nutritious breakfast option for the whole family. Priced at $0.78 per 100g.

Refreshments and Beverages

Quench your thirst with these beverage deals.

  • Sanitarium Up&Go Liquid Breakfast 6x250ml – now $6.50 (save $3.50) Convenient and filling for busy mornings. Priced at $4.33 per litre. See page 6 for T&Cs.

  • Nescafe Blend 43 140g-150g or Gold Instant Coffee 100g – now $7.25 (save $7.25) Your morning coffee essential. Excludes Decaf and Specialty Blends. See page 5 for T&Cs.

  • Queen Victoria Tea 80 Pack-100 Pack – now $6.00 (save $5.15) Enjoy a classic cup of tea. On sale for 2 weeks.

  • La Española Olive Oil 1 Litre – now $13.00 (save $7.00) High-quality olive oil for all your cooking needs. Excludes Organic & Hojiblanca. See page 5 for T&Cs.

Household and Personal Care

Keep your home and yourself fresh with these deals.

  • Dove Body Wash Wash 1 Litre – now $9.50 (save $10.50) Nourishing and hydrating for your skin. Priced at $0.95 per 100ml.

Fresh Produce

Brighten up your meals with fresh, seasonal produce.

  • Coles Australian Green Asparagus Bunch – now $1.50 ea Freshly picked and perfect for roasting or steaming. Priced at $1.50 per each. Product sold unpeeled.

Health and Wellness

Support your fitness goals with these health-focused products.

  • Nature's Way Protein Powder 400g – now $14.00 (save $10.00) Plant-based protein to fuel your body. Priced at $3.50 per 100g.

  • Sunrice Premium Jasmine Rice 5kg – now $17.50 (save $6.25) A family-sized pack of fragrant jasmine rice. Priced at $0.35 per 100g.

Take advantage of these grocery deals before the promotion ends on October 6th.

Top Deals This Week at Coles

Here are a few standout offers not to be missed:

  • Dove Body Wash Wash 1 Litre – now $9.50 (save $10.50) This large bottle offers exceptional value for a popular personal care item.

  • Sanitarium Up&Go Liquid Breakfast 6x250ml – now $6.50 (save $3.50) A convenient and budget-friendly way to start the day, especially with this multi-pack deal.

  • Coles Australian Green Asparagus Bunch – now $1.50 ea Excellent price point for adding fresh, healthy greens to your meals.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Smart shopping involves planning your weekly grocery runs around these flyers. Compare the prices and take advantage of multi-buy deals or significant savings on essentials like pantry staples and household items. Maximising these limited-time promotions means getting more for your money, especially on everyday necessities.

Plan Your Shopping with My Deals 365

Browse the full Coles flyer on My Deals 365 to discover all the category-specific deals and compare them to your shopping list. Track upcoming promotions and plan your shops efficiently to make the most of the savings available across Australia.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on My Deals 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.