logo
  1. ALDI Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 06/10/2026
ADVERTISEMENT

ALDI catalogue

Valid from 30 September 2026 to 6 October 2026

ADVERTISEMENT
Aldi Special Buys - Grill Thrills - Catalogue valid from 30 September to 6 October 2026 - page 3
previousnext
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Specials at ALDI: Festive Treats and Pantry Stock-Ups

Get ready for some exciting grocery specials at ALDI Australia, running from 30 September to 6 October. This week's flyer is packed with delightful festive treats and everyday pantry essentials, perfect for early Christmas planning or simply stocking up on household favourites. Don't miss out on these limited-time offers and smart savings across a range of quality products.

Festive Season Baking & Treats

As the festive season approaches, ALDI is offering a delightful selection of cakes, cookies, and biscuits to get you in the spirit. These are perfect for entertaining guests or enjoying as a sweet indulgence.

  • Mantovani Panettone 900g – now $9.99 (save $7.50 on traditional fruit cake) A classic Italian fruit cake, perfect for sharing or as a special occasion dessert.
  • Mantovani Panettone 100g – now $3.99 (save $4.00 on chocolate chip or traditional fruit) Smaller, convenient sizes for a personal treat or a sweet addition to any gathering.
  • Festive Selection Red Christmas Cake 90g – now $1.99 ($2.21 per pack) Individually portioned festive cakes, ideal for lunchboxes or a quick sweet bite.
  • Elegance Wafer Rolls 350g – now $4.49 ($1.28 per 100g) Crispy wafer rolls available in Vanilla or Chocolate, a classic treat for all ages.
  • Premium Soft Gingerbread Cookies 200g – now $3.99 ($1.15 per 100g) Soft and spiced gingerbread cookies, perfect for enjoying with a cuppa.
  • Festive Selection Butter Shortbread Fingers 300g – now $3.99 ($1.33 per 100g) Deliciously buttery shortbread, a timeless biscuit that’s always a hit.
  • Festive Selection Non Fruit Mince Pies 6pk/360g – now $3.99 ($0.67 per pie) A must-have for the festive season, these mince pies are perfect for enjoying warm.
  • Queen's Traditional Danish Butter Cookies 400g – now $5.99 ($1.50 per 100g) A tin of classic Danish butter cookies, ideal for gifting or enjoying with afternoon tea.
  • Pfeffernüsse 125g – now $2.29 ($1.83 per 100g) Traditional spiced German cookies, offering a unique flavour for those looking for something different.

Take advantage of these deals before the promotion ends.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Shopping smart means taking advantage of weekly flyers to stock up on essentials and discover new favourites at great prices. Comparing deals and planning your shop ensures you maximise your budget and get the best value. ALDI’s focus on quality at affordable prices makes it a go-to destination for savvy Australian shoppers looking for pantry staples and special occasion treats. Grab these category-relevant essentials while they are discounted and enjoy the savings.

Plan Your Shopping with My Deals 365

Ready to fill your basket with these fantastic ALDI specials? Browse the full flyer on My Deals 365 to compare all the category-specific deals and make a shopping list. Track upcoming promotions and shop efficiently to make the most of these limited-time offers.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on My Deals 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.