logo
  1. IGA Catalogues
  2. Deals
  3. Valid until 04/10/2026
ADVERTISEMENT

IGA catalogue

Valid from 2 October 2026 to 4 October 2026

ADVERTISEMENT
3 DAY SPECIALS - Catalogue valid from 2 October to 4 October 2026 - page 1
next
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

Weekly Grocery Deals at IGA: Fresh Savings and Pantry Staples This Weekend

Get ready to stock your pantry and fridge with incredible grocery specials from IGA, running from Friday, October 2nd to Sunday, October 4th. This limited-time promotion offers fantastic discounts on a range of household essentials and treats, perfect for savvy shoppers looking to stretch their budget. From fresh produce to popular snack items, IGA's weekly specials are designed to bring you top value. Don't miss out on these deals, available while stocks last!

Pantry & Fridge Fillers

Make the most of these hot grocery deals to fill your kitchen with flavour and convenience.

  • Reese's Pieces Chocolate 50g or Peanut Butter Cups 39-42g – now $1.40 ea Indulge in these classic American chocolate treats, perfect for a sweet snack. Selected varieties available.
  • Pepsi 30x375mL Selected Varieties – now $26 ea Grab a bulk pack of your favourite Pepsi, perfect for parties or just keeping the fridge stocked. Priced at $2.31 per Litre.
  • Lotus Biscoff Spread Smooth 400g or Crunchy 380g – now $5 ea Enjoy the irresistible caramelised biscuit flavour of Biscoff spread on toast, in baking, or straight from the jar.
  • Fountain Tomato or Barbecue Sauce 2L – now $5 ea A family-sized bottle of essential condiments for BBQs, burgers, or everyday meals. Priced at $0.25 per 100ml.
  • Birds Eye Steamfresh Vegetables 450g Selected Varieties – now $2.70 ea Quick, convenient, and healthy frozen vegetables to complement any meal. Priced at $6 per kg.
  • Chiko Original Rolls 4 Pack or Corn Jacks 5 Pack – now $5.50 ea A classic Aussie snack option, perfect for a quick bite or party food.
  • Bulla Creamy Indulgence Sundae Cone 4 Pack – now $6.25 ea Treat the family to these delicious ice cream cones. Priced at $1.08 per 100ml.
  • Nivea Anti-perspirant Deodorant 250mL Selected Varieties – now $4.75 ea Keep fresh with this popular deodorant. Priced at $1.90 per 100ml.
  • Ajax Multipurpose Wipes 110 Pack – now $5.50 ea Keep your home sparkling clean with these convenient cleaning wipes. Priced at $5 per 100 units.
  • Fussy Cat Grain Free Food 500g Selected Varieties – now $3 ea Nourishing grain-free food for your feline friends. Priced at $6.04 per kg.
  • Finish Dishwasher Detergent 250mL – now $6 ea Ensure sparkling clean dishes with this effective dishwasher detergent. Priced at $24 per Litre.
  • V.I.P. Chunkers Fresh Dog Food 1kg Selected Varieties – now $4.50 ea Nutritious and tasty food for your canine companions. Priced at $4.50 per kg.

Take advantage of these grocery deals before the promotion ends on Sunday.

Top Deals This Week at IGA

  • Pepsi 30x375mL Selected Varieties – now $26 ea This bulk pack offers fantastic value for a household staple, perfect for stocking up.
  • Birds Eye Steamfresh Vegetables 450g Selected Varieties – now $2.70 ea A healthy and convenient option that's significantly discounted, ideal for quick weeknight meals.
  • Lotus Biscoff Spread Smooth 400g or Crunchy 380g – now $5 ea A popular spread at a great price, ideal for baking or enjoying as a treat.

Smart Savings with This Week’s Promotions

Planning your grocery shop around weekly specials is a smart way to manage your budget. By comparing flyers like this one from IGA and identifying category-specific deals, you can ensure you're buying essential pantry staples and household items at their best prices. These limited-time offers are the perfect opportunity to stock up on family favourites and try new products without breaking the bank. Maximise your savings by visiting IGA during this promotional period.

Plan your shopping trip and explore all the great discounts available across Australia on My Deals 365. Compare these category-specific deals, track upcoming promotions, and shop more efficiently.

Find the best weekly deals and category-specific promotions across Australia on My Deals 365 and start saving today.

ADVERTISEMENT

Copyright © 2026 . All rights reserved. It is forbidden to copy or reproduce the texts without prior written agreement. Product photos, images and brochures are for illustrative purposes only. Discounted prices come from official distributors listed on this site. Offers are valid from and until the expiration date or while supplies last. The purpose of this site is informative and cannot be used to claim the products. Prices may vary depending on the location.